Teātra festivāli

Spilgtākās izrādes teātra festivālā “Skats2024”

Teātra mīļotājiem noteikti jau ir ierakstīts kalendāros, ka šī gada jūlijā atkal norisināsies ikgadējais teātra festivāls “Skats”, kura programmā vienmēr tiek iekļauti spilgtākie un novatoriskākie iestudējumi no Latvijas teātriem. Arī 2024. gada festivāls, kas noritēs no 5. līdz 15. jūlijam, solās piedāvāt izcilas teātra izpausmes.

Festivāla “Skats2024” mākslinieciskais vadītājs Juris Jonelis akcentē, ka šogad īpaši strādāts pie tā, lai piedāvātu plašu žanrisko un stilistisko diapazonu. Līdztekus klasiskajām drāmām un komēdijām, būs skatāmas arī dejas izrādes, eksperimentāls teātris un pat leļļu teātra iestudējums.

Dailes teātra “Nora” iejutīs depresijā

Viens no festivāla trumpjiem noteikti būs Dailes teātra dižā režisora Viestura Kairiša jaunākā iestudējuma “Nora” pirmizrāde tieši “Skats2024” ietvaros. Izrāde radīta, balstoties uz slavenās H.Ibsena lugas “Nora” motīviem, taču tā ietver sevī arī citu slavenu rakstnieču – S.Plata un V.Vūlfas daiļradi.

Režisors sola izrādi, kas skar visdažādākos jūtu un noskaņu reģistrus – no traģikomēdijas līdz drāmai un bezrūpībai, tomēr caurviju būs depresija un tās izpausmes. Galvenajā lomā redzēsim Guntu Virkava, kura vienmēr spējusi uzburt neaizmirstamus tēlus.

Mūsdienīga klasika no Jaunā Rīgas teātra

Savukārt Jaunais Rīgas teātris uz “Skats2024” skatuves nests savu jaunāko iestudējumu – A.Čehova “Kaija”, kur izsmalcinātā 19.gs. krievu drāmaturģijas klasika ietērpta mūsdienīgā interpretācijā. Izrādes režisore ir pieredzējusī teātra meistare Inese Mičule.

Iestudējumā galveno varoņu attiecību dinamika atklāta netradicionālā griezumā, akcentējot mūsdienu sabiedrībā aktuālas problēmas, kas saistītas ar atkarībām un garīgo veselību. Kā vienmēr Ineses Mičules iestudējumos, arī šajā uzmanība pievērsta katram sīkumam – gan aktieru sniegumam, gan scēnai un kostīmiem.

Eksperimenti no mazajiem teātriem

Bez jau zināmajiem Latvijas Nacionālā, Dailes un citiem lielajiem teātriem, “Skats2024” festivālā savus jaunākos eksperimentus nests arī Valmieras drāmas, Daugavpils un Liepājas teātri.

Piemēram, Liepājas teātris piedāvās režisora Ģirta Jakovļeva veidoto izrādi “Mirušo dzīres”, kas apvienos debijas uzvedums astoņiem jauniem aktieriem. Savukārt Valmieras drāmas teātris izjutīs spēles robežas starp skatītājiem un aktieriem izrādē “Es esmu…”.

Kopumā “Skats2024” šogad solās akcentēt gan teātra klasiku, gan inovatīvas formas, kas noteikti uzrunās gan teātra cienītājus, gan tos, kas teātri līdz šim nav īpaši novērtējuši. Būs iespēja piedzīvot teātra visdažādākās izpausmes vienuviet!